Údolí mlýnků

Údolí mlýnků v Jáchymově

Více než padesát mlýnků za jáchymovským hotelem Radium Palace klape již několik desítek let. Jejich historie je opředena pověstmi, které vymýšlejí obyvatelé i návštěvníci lázeňského města.

Tak třeba podle jedné bydlel na potoce vodník s vodnicí a synkem. Ten byl velmi čilý a nechtěl spát. Jednoho dne se tudy vracel tesař, který se rozhodl u potoka přespat. Budil ho ale pláč vodnického dítěte. Tak mu postavil mlýnek, jehož klapání synka uspalo. Rodiče mu za to darovali říční perlu, kterou zpeněžil a založil si v Jáchymově živnost.

 

Každoročně se u příležitosti zahájení lázeňské sezóny, koná tzv. otvírání mlýnků spojené s procházkou lázeňských hostů i místních k potůčku. K mlýnkům vede udržovaná cesta od hotelu Radium Palace (turistická značka modrý puntík s bílým okružím
. Je to příjemná, časově nenáročná procházka, kterou zvládnete s menšími dětmi i kočárky.

„Druhá pověst, na které se shoduje většina jáchymovských starousedlíků, dává klapání mlýnků do souvislosti s mileneckými vztahy v lázních. Pokud pacienti zhřeší a vyrobí mlýnek, který funguje, jejich protějšek na nevěru nepřijde,“ vypráví Petra Javůrková z jáchymovského infocentra.

V současné době jsou mlýnky ozdobou Jáchymovského potoka a byla by škoda, aby tato ozdoba zanikla. Pokud se vám procházka k mlýnkům, nebo samotné mlýnky na potoce líbily, můžete tu umístit mlýnek vlastní a tím přispět k uchování tradice a potěšit další návštěvníky, kteří sem přijdou po vás.

(zdroj: http://www.krusnohorci.net)