Po staré železnici

V roce 1896 byl vypraven první vlak na železniční trať mezi Ostrovem a Jáchymovem. Pravidelná doprava byla zahájena 23.12. 1896 a poslední jízda se uskutečnila 23.12. 1957. Do dnešních dnů se z této železniční trati dochoval pouze tunel. V říjnu roku 2012 byla zbudována v místech původní trati nová cyklostezka.

Pohodlně se na ni napojíte, když od autobusové zastávky Jáchymov – lázně budete stoupat ulicí Dvořákovou a po cca 30 m odbočíte doprava již na cyklostezku. Vede souběžně s hlavní silnicí směrem na Karlovy Vary, jen o pár metrů výše nad úrovní silnice, takže se nemusíte bát případného silničního provozu. Stezkou projdete z otevřeného parku, z kterého je krásný přímý výhled na hotel Radium Palace, přes starý železniční tunel, lese, až l obci Horní Žďár. Zde cyklostezka končí.

Odtud se buď můžete vrátit stejnou cestou, nebo si vycházku prodloužit až do Ostrova. Při této variantě je nutné počítat s cestou podél hlavní silnice, takže je nutná trocha opatrnosti. Po zhruba 1,3 km u autobusové zastávky Horní Žďár, rozcestí Vykmanov, se můžete napojit na příjemnou ostrovskou cyklostezku, jež vás mimo hlavní silniční ruch pohodlně zavede až do Ostrova.

Samotná cyklostezka z Jáchymova není náročná, na zhruba 3 km Vás čeká převýšení cca 100m. Takže ji zvládne opravdu každý, jen je nutné počítat s větší frekvencí cyklistů, zejména v letním období.

 (zdroj: www.mestojachymov.cz)