Lanovkou na Klínovec

Z Jáchymova na Klínovec se lze dostat několika způsoby. Nejsnazší možnost nabízí svezení se sedačkovou lanovkou.

Své putování začnete v lázních u Kulturního domu, od kterého se vydáte ulicí K lanovce dozadu. Po zhruba 1.5 km, u vodních kaskád, které budete míjet po pravé straně,  na křižovatce zahnete vpravo, mírným kopcem nahoru a po asfaltové silnici budete pokračovat pořád dozadu k úpatí Klínovce. Po pravé straně minete penzion Pod lanovkou se sportovním areálem a restaurací a nově zbudované nádrže pro zasněžování klínovecké sjezdovky.

Po 1 km  mírného stoupání dorazíte k areálu zázemí nové sedačkové lanovky a sjezdovky. Po celou cestu Vás bude po pravé straně provázet horský Klínovecký potok.

Sedačková lanovka Vás vyveze na vrchol Klínovce, kde můžete navštívit zrekonstruovanou rozhlednu s kruhovým výhledem. A pokud zrovna bude rozhledna zavřená, nevadí. I bez ní se Vám naskytne krásný výhled z nejvyšší hory Krušných hor.

Pro zpáteční cestu můžete využít opět sedačkové lanovky a dojít zpět stejnou cestou, a nebo využít žlutě značenou turistickou cestu, na níž se napojíte hned u horní stanice lanovky. Cesta vede lesem, prudce klesá a je to úvozová kamenitá cesta. Proto se zde doporučuje spíše pevnější obuv, aby nedošlo ke zranění. Po žluté turistické značce sestoupáte až nad osadu Suchou, kde narazíte na křížení se zelenou turistickou značkou. Zde pokud budete pokračovat po žluté, sejdete do středu osady Suchá, odkud už pohodlně po asfaltové silnici sestoupáte zpět do Jáchymova.

Pokud se napojíte na zelenou TZ, projdete o lesní cestě, která opět znatelně klesá a končí u restaurace Beskyd v ulici K lanovce. Odtud už je necelých 100 m Kulturní dům.

Celá trasa se samozřejmě dá absolvovat v opačném směru. Tato varianta je ale určena spíše pro zdatnější turisti.

 (zdroj: www.mestojachymov.cz)