Císařskou alejí na Klobouk

Do Císařské aleje se nejsnáze dostanete od kostela sv. Jáchyma v horní části města. Zde se napojíte na žlutou TZ, po které vystoupáte ulicemi Šafaříkovou a Jiráskovou až do ulice Na Valech, kde žlutou TZ opustíte. Při stoupání se nezapomeňte rozhlédnout – uvidíte krásný výhled na historické jádro města s radnicí, mincovnou a kostelem sv. Jáchyma. Po ulici Na Valech budete pokračovat stále vzhůru. Asfaltová cesta končí rozcestím dvou polních cest. Zde už ale uvidíte stromořadí Císařské aleje.

Alej je cca 900 metrů dlouhá a tvoří ji rostlé, cca sto let staré zachovalé lípy. Byla pojmenována po císaři Františku Josefu I. na jeho počest při jeho návštěvě v Jáchymově. Při procházce Císařskou alejí se Vám naskytnou nádherné pohledy na město – uvidíte např. haldu po dolování z dolu Svornost, jáchymovskou sjezdovku a Špitální kostel budete mít jako na dlani a rozevře se před Vámi lázeňské údolí s dominantním lázeňským hotelem Běhounek.

Pokud se nebudete chtít vracet alejí zpět a budete pokračovat po cestě, která se svažuje vpravo a prudce klesá, vyjdete v zahrádkářské kolonii. Dojdete k základní škole M. C. Sklodowské, od které prudkým klesáním sestoupáte k lázeňskému hotelu Curie u kruhového objezdu.

Pokud se vrátíte zpět na rozcestí, kde jste se napojili do aleje a vydáte se cestou, která vede vpravo dál nahoru na louku, po pravé straně uvidíte nejvyšší bod této louky. Dostanete se tam pěšinou, která z polní cesty uhýbá u seskupení stromů vpravo. Vyšlapaná pěšina Vás dovede až na vrchol – na Klobouk. Z tohoto zvláštního místa se Vám naskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na město. Uvidíte vrchol Stráž (840 m. n. m.) po pravé straně, pod ním kostel sv. Jáchyma, důl Svornost, radnici s mincovnou a nádherné klenutí jáchymovských kopců. Za zády pak máte výhled i na nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec.

Zde se Vám naskýtá více možností cesty zpět. Císařskou alejí sejít k základní škole a poté do lázní, nebo se vrátit zpět ke kostelu sv. Jáchyma.

(zdroj: www.mestojachymov.cz)